Heittokoulu 2027!

Heittokoulu koostuu viidestätoista harjoituksesta talven ja kevät-kesän aikana! Heittokoulu alkaa 30.10.2026 ja päättyy alkukesästä.

Kouluttajina toimivat jo usean vuoden kokemukselle Euroopan nuorten arvokisojen moninkertainen mitalisti Rebecca Nelimarkka, nuorten arvokisaedustaja Sanni-Maria Mäkelä ja Pinja Nieminen sekä apurina satunnaisesti häärivä Samu Myllymaa! Eli nyt mukaan piirin innokkaimmat nuoret heittäjät treenaamaan yhdessä! Seura tekee kaltaisekseen ja heitot pitenee treeniporukassa!

Heittokoulu kokoontuu perjantaisin Karhuhallilla ja keväällä jatketaan ulkona, jossa valmistaudutaan tulevaan kilpailukauteen. Kellonajat ja muut täsmentyvät kun nähdään millainen ryhmä tulee. Harjoituskerrat ilmoitetaan hyvissä ajoin whatsapp-ryhmässä, joka perustetaan ilmoittautumisajan päättymisen jälkeen.

Heittokoulu on tarkoitettu 2013-2017 syntyneille mutta yläikäraja ei ole tarkka. Ainoa suosituksena olisi, että osallistuja olisi kilpaillut aiemmin jossain heittolajissa. Paikkoja heittokouluun on rajallinen määrä eli max. 25 nuorta.

Heittokoulun hinta on 100 € eli vain vajaa 7 € per harjoitus. 

Tästä pääset ilmoittautumaan heittokouluun (huom. osallistuminen maksetaan samantien ilmoittautumisen yhteydessä):

https://www.suomisport.fi/events/ea1f13ea-9a09-44a2-abf9-d9904e169e31

Heittokoulun tavoitteet talvella

– Oppia monipuolisesti eri heittolajien osaharjoitteita

– Oppia harjoittelemaan kuten heittäjä eri heittolajeja

– Parantaa heittotekniikkaa

– Vahvistaa tarvittavia lihasryhmiä

Heittokoulun tavoitteet keväällä

– Oppia omien heittolajien kokonaissuorituksia

– Parantaa kilpailutuloksia

– Heittotekniikan ja oikeiden heittomäärien oppiminen

– Parantaa nopeus- ja räjähtävyysominaisuuksia